Aidan takon Jaden...

Si e përgatita dhe prezantova të porsalindurin tim (Jaden) tek vogëlushi im (Aidan)

Pyetja më e shpesht; që kam marrë që nga lindja e Jaden është, si reagon Aidan ndaj Jaden në shtëpi? Unë pyesja veten gjatë të gjithë shtatëzënisë sime se si do të ishte dhe lexoja shumë rreth përgatitjes për të – duke u përpjekur të isha e pregatitur për këtë hap. Hyrja ishte shumë e lehtë; mbase ishte gjithë përgatitja që mendova se e bëra për të, por personaliteti i tij më ndihmoi shumë.

Pasi mbërritëm në shtëpi nga spitali, ne i kërkuam motrës time të merrte Aidanin në çerdhe. Aidan hapi derën dhe po na shihte pas dy ditësh larg tij (gjëja më sfiduese lol). Ai na nguli sytë dhe filloi të ecte drejt. Ai vështroi foshnjën në prehrin tonë dhe filloi ta përkëdhelte. Zakonisht ne e kemi mësuar të përkëdhelë Sasin (qenin e motrës sime), për ti paraprirë çdo incidenti. Pak minuta më vonë, kur ne nuk po i kushtonim shumë vëmendje as njërit dhe as tjetrit, Aidan u ul në divan dhe kërkoi që të vnedosnim foshnjen në prehrin e tij. I entuziazmuar filloi të tregonte foshnjen, filloi të bërtasë ”thisssssss” dhe pastaj të tregonte në se foshnja ishte në prehrin e tij dhe filste me zë të lartë edhe më shumë ”thisssssssss”. Po, kështu komunikojmë në këtë familje duke bërtitur këtë dhe këtë dhe këtë. Pasi e vendosëm foshnjën në prehrin e tij për disa minuta, i thamë në mënyrë të përsëritur: Aidan shiko ky është bebi yt. Jaden është bebi yt. Aidan vetëm qeshi. Vetëm buzëqeshte, vogëlushi im i lumtur!

WhatsApp Image 2020-09-30 at 12.11.07
WhatsApp Image 2020-09-30 at 12.11.05
WhatsApp Image 2020-09-30 at 12.11.06 (1)

Deri më tani, Aidan ka nisur këtë rutinë me vëllain e tij të vogël. Çdo mëngjes ai hyn në dhomën tonë, ecën drejt e tek Jaden e puth dhe sigurohet që ta mbulojë me batanije, çdo herë që ai largohet dhe kthehet nga kopështi. Ne vazhdimisht e edukuam që të puthte vëllain dhe ti thonte mirupafshim, e tashmë kjo është pjesë e rutinës së tij. 

Ne do të vazhdojmë ta nxisim Aidan dhe ta edukojmë më frymën se vëllai i tij është shoku i tij më i mirë. Është një bekim që ata janë pothuajse moshatarë dhe shpresojmë që, edhe në planin afatgjatë, të mos kenë xhelozi me njëri-tjetrin. Shpresoj që ata të mos fillojnë të zihen me njëri-tjetrin. Disa nga gjërat që unë dëgjoj miqtë e mi të thonë për mënyrën se si fëmijët e tyre veprojnë me njëri-tjetrin, mund të jenë paksa të frikshme.

Nëse jeni duke u bërë gati të prezantoni një foshnjë të re në familjen tuaj, unë përdora disa këshilla. Vetëm mos harroni se çdo familje është e ndryshme dhe çdo vogëlush / fëmijë do të trajtojë ndryshe mirëpritjen e një vëllai ose motre të re.

Flisni me vogëlushin tuaj

Mënyra më e mirë për të filluar përgatitjen për familjen tuaj është të bisedoni me vogëlushin tuaj. E merrja Aidanin dhe e vendosja pranë meje dhe e bëja të prekte barkun tim. Unë i thoja se brenda në bark është shoku yt më i mirë. Atij i dukej shumë qesharake dhe donte të më hapte barkun, dhe unë i thoja, ki kujdes çamarrok, shoku yt më i mirë është aty. Mundohuni të bëni biseda të lehta dhe pozitive me fëmijën tuaj.

Kryeni ndonjë ndryshim fizik para se ta sillni fëmijën në shtëpi.

Ne filluam të bëjmë ndryshime dhe të shtojmë pak nga pak gjëra që na duheshin për bebin, por në të njëjtën kohë, edhe për Aidan duke i mësuar se këto janë për ty e këto për Jaden. Pra, ai do ta kuptonte që foshnja po merr gjëra të reja, por edhe ai. Kjo nuk do të ndikonte tek ai kur bebi të arrijë në moshën kur mund të përdorë gjërat e Aidan. 

Jepni Dhuratë një Motër

Nëse po bëni blerje për bebin e porsalindur, mund të merrni edhe diçka për vogëlushin. Gjithmonë do të thosha se bebi në bark e bleu për të. Aidan është vetëm 18 muajsh tani, kështu që ai ende nuk e kupton. Por disa prej jush mund të kenë fëmijë më të rritur, mënyra se si veproni me ta dhe si i trajtoni tani do të ndikojë mbi ju dhe ata përgjithmonë. Ky është rasti më i mirë për t’i mësuar fëmijës dashurinë për vëllezërit e motrat. Unë jam duke shpresuar shumë që të mos ketë luftime ose tërheqje nga flokët! 

Si ishte / është përvoja juaj? 

Më ndiq në Instagram @ledivokshi

Politikat e privatesisë

Kushtet e faqes

Të gjitha të drejtat e rezervuara Ledi Vokshi 2020